sobota 30. srpna 2014

Redeeming Love

Autor: Francine Rivers
Český název: Vykoupená láska
Román

Náhodně jsem přečetla velmi pozitivní recenzi na tuto knihu a v tu ránu jsem věděla, že si ji prostě musím přečíst. Znáte to. Problém nastal tehdy, kdy jsem knihu nemohla nikde sehnat. Pak jsem jí ale  vygooglila v originále. Ano, ukamenujte mě, nekoupila jsem si jí. Angličtinou sice poměrně obstojně vládnu, ale i přesto se mi nechtělo číst celou knihu v cizím jazyce. Přece jen mi to jde pomaleji, avšak zvědavost byla silnější a i díky tomu jsem konečně přečetla celou originální knihu v angličtině (hip hip hurááá), aneb všechno zlé je k něčemu dobré. :)

Vykoupená láska vypráví životní příběh Sarah (později přejmenované na Angel), která žije pouze se svou matkou Mae. Její otec k nim přijíždí jen občas, aby si náležitě užil s Mae a pak se vrací za svou rodinou. Sarah se v útlém věku dozvídá, že je nechtěné dítě a její otec jí přímo pohrdá. Mae je nakonec odkopnuta otcem Sarah a je donucena se i s dcerou přestěhovat do přístavu, kde se živí jako prostitutka. Mae po pár letech umírá a malá Sarah zůstane pouze s Rabem (přítel Mae), který chce sice pro Sarah to nejlepší, ale nevědomky ji prodá do nevěstince, kde Sarah dostává nové jméno - Angel. Místo toho, aby malá holčička prožívala život dítěte, je zneužívána a jediné co v dospělosti umí, je to, jak nejlépe uspokojit muže. Jednoho dne Angel zahlédne zbožný farmář Michael, který se do ní v jediném okamžiku zamiluje a rozhodne se, že jí zachrání...

Ohhh holky...pokud si chcete přečíst něco, kde se nachází perfektní muž, kterého budete nejspíš taky milovat :D, přečtěte si Vykoupenou lásku. Michael je silný, mužný a přitom něžný a neskonale milující chlap! Kéž by takoví chlapi žili i na naší planetě :D (btw. jestli o někom takovém víte a je ještě volný, což by byl asi zázrak, tak mi dejte vědět :D) Michael věří v Boha a často si s ním povídá. V naší ateistické zemi se toto asi nebude zamlouvat mnoha čtenářům, ale já mám opačný názor. Charakter Michaela by nebyl takový, kdyby nevěřil v Boha, to je jasné :). Tak a teď už končím s rozplýváním nad Michaelem.

Kdyby někdo z nás měl prožít jen desetinu toho co Angel, tak bychom asi skončili v blázinci. Angel byla zneužívána od dětství a místo toho, aby se rozvíjela a prožívala obvyklé dětské starosti a pubertu, tak byla doslova "vycvičena" k uspokojování mužských. Její osobnost byla silně poškozena a ona prostě jen přežívala. Je velmi zajímavé pozorovat to, co s ní udělalo hezké zacházení a hlavně nepodmínečná láska. Angel jsem od začátku držela pěsti a přála si, aby si konečně dokázala užívat hezké chvíle, ale její pokřivená duše se pořád vzpírala. S napětím jsem čekala co udělá, kdy uteče, kdy se vrátí, kdy jí zase Michael zachrání atd. 

Vykoupená láska není prvoplánová kniha, kde zachrání skvělý chlap krásnou prostitutku a všechno je okey, protože takový zkrátka život není a díky bohu ani tento román. Kniha mi ukázala jak moc je třeba odpouštět, ať si třeba myslíme, že máme právo být naštvaní, uražení, pobouřeni a já nevím co ještě. Kniha mi také ukázala to, jak krásný je život, když v něm žijí krásní (ne fyzicky, ale duševně) lidé, kteří dokáží opravdu milovat ostatní, nejen sebe, majetek či postavení.

79%

7 komentářů:

 1. jé! páni! to jsem tak ŠÍLENĚ ráda, že se našel další člověk, kterému se tato kniha líbí :-) prosím tě, kde sis přečetla tu velmi pozitivní recenzi, která tě na Vykoupenou lásku navnadila, že sis ji musela přečíst? ráda bych se na ni mrkla, protože opravdu znám tak 3 lidi, kteří si ji přečetli... z nichž jedna je moje sestra, teta a kamarádka...

  moc pěkná recenze. Michael byl naprosto skvělý a přesně jak jsi psala, tak kniha byla bohatá a nic nebylo, že by to hned bylo ok. a moc se mi líbil tvůj poslední odstaveček recenze ;-)

  OdpovědětSmazat
 2. Díky Anne za milý komentář. Už jsem zapomněla u koho jsem tu recenzi četla, ale vygooglila jsem si jí a jsi to TY :). Četla jsem těch recenzí víc, takže je možné, že další byla tvoje sestra, ale na ty si opravdu už nevzpomenu :) Je škoda, že tato kniha není moc známá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. :D :D tak to je dobré :D já jich četla dost anglických, ale právě českou ne, tak zkusím ještě pohledat :-)

   jo, taky mě mrzí, že není tak známá, ale třeba ještě bude :-)

   Smazat
  2. Anglické jsem taky nějaké četla, ale až po přečtení knihy :D. Tvoje recenze určitě navnadila a ještě navnadí mraky lidí :)

   Smazat
  3. no, nevím... :-) jsem ráda, že tebe navnadila a čím víc recenzí někdo napíše, tím líp :-)

   Smazat
 3. Gratuluju k přečtení knihy v AJ! :-)

  OdpovědětSmazat