neděle 30. srpna 2015

Nebudu nenávidět

Podtitul: Cesta lékaře z Gazy za mírem a lidskou důstojností

Autor: Izzad-Dín Abúléš
Originální název:  I Shall Not Hate: A Gaza Doctor's Journey on the Road to Peace and Human Dignity
Autobiografie
Počet stran: 240

Izzad-Dín Abúléš je Palestinec, který vyrůstal v uprchlickém táboře v Pásmu Gazy spolu se svou rodinou. V knize, která je jeho další snahou o urovnání konfliktu mezi Palestinci a Izraelci popisuje svůj život, strasti, které musí dennodenně jako Palestinec v Pásmu Gazy zažívat a nesmyslné válčení, které nezná hranic. 

Ačkoliv Izzad-Dín Abúleš vyrůstal v otřesných podmínkách, dokázal vystudovat medicínu a stát se lékařem. Jako Palestinec to neměl vůbec jednoduché, ale nevzdal se. Izzad-Dín se nevzdal nikdy a dennodenně "bojuje" za mír v této oblasti. A ipřesto, že přišel při nesmyslném bombardování o své tři dcery a neteř, nikdy nezatrpknul a neztratil víru v mírové řešení mezi Palestinci a Izraelci. Ikdyž by se mu po tomto hrůzném zážitku, kdy viděl kusy těl svých dcer rozmetány po místnosti, nikdo nedivil, kdyby tomu bylo naopak.

Tato emocionálně silná autobiografická kniha Vám pomůže pochopit dějiny izraelsko-palestinské oblasti po roce 1948. Ukáže Vám opravdový život v této části světa z pohledu jednoho zúčastněného vzdělaného člověka. Z médií dostáváme útržkovité informace o tomto konfliktu, ale když si přečtete tuto knihu, pochopíte, co se v dané oblasti děje doopravdy. A věřte mi, že budete nemile překvapeni.

Kniha patří do kategorie "must read", alespoň z mého pohledu určitě ano. Pokud si chcete objasnit vztahy v Pásmu Gazy a více pochopit tento konflikt, neváhejte ani minutu a pusťte se do čtení. Ke konci knihy budete jen hltat stránky a zatlačovat slzy. Protože tento příběh se opravdu stal! 

Izzad-Dína Abúléše z hloubi duše obdivuji a přeji si, aby takových lidí bylo na světě více. Ale to musíme začít každý u sebe!

99,9%

2 komentáře:

  1. Tato kniha mě díky tvé recenzi zaujala. Poohlédnu se po ní. Téma je to velmi aktuální.

    OdpovědětSmazat
  2. Určitě doporučuju si knihu přečíst! Velmi obohacující...

    OdpovědětSmazat