pátek 18. prosince 2015

Malý pražský erotikon

Autor: Patrik Hartl
Román
Počet stran: 440

Malá, vtipná a bachratá kniha o lásce, která se příliš neupejpá, toto je Malý pražský erotikon Patrika Hartla. V Praze v řadových domcích vedle sebe žijí dvě rodiny, jejíž životy se prolínají, tak jak už to ve skutečnosti u sousedů bývá. Ikdyž zde je to prolínání přece jen intenzivnější.

Popravdě jsem nevěděla co od této knihy očekávat. Na obálce je napsáno: toto je knížka o lásce, určená i těm čtenářům, kteří bývají ke knížkám o lásce zpravidla nedůvěřiví. A musím uznat, že je to pravda. Není to slaďoučký a srdceryvný román o neutuchající lásce. Je to spíše syrově podané svědectví o dnešní době. Pro peprné slovo nejde Patrik Hartl daleko a souloží se snad na každé druhé straně. A ikdyž nejsem citlivka, kterou pohorší nějaká ta vulgarita či pohlavní styk (asi jsem si zvykla i díky našemu drahému prezidentu), tak si myslím, že trochu ubrat na prasečinkách by knize neuškodilo. Ale časem jsem si zvykla na toto podání, co mi zbývalo. :D

Ač se zdá čtyři sta čtyřicet stránek docela dost, čtení jde opravdu velmi rychle. Už jen proto, že vás bude dost zajímat, co se stane dál. Klasika. Kniha je příjemná i na omak, měkkou vazbu miluji, hodím do kabelky a jdu, takže v tomto směru není co dodat. 

Kromě časté frekvence sexuálních styků (vím, že název nese slovo erotikon, ale i tak), musím knize ještě vytknout nadměrný výskyt "za vlasy přitažených" situací. Přece jenom je málo pravděpodobné, že se stane tolik absurdit ve dvou rodinách. Ikdyž chápu, že pro knihu je to přínosné, avšak pro kritického čtenáře trochu neúnosné. Ale co bychom českému autorovi neprominuli, že?

Kniha není jen povrchní popis milostného života občanů, nýbrž brousí i do vod značně hlubších. Na konci vás dokonce začne dojímat. Zprvu jsem byla ke knize značně kritická, ale toto mi dlouho nevydrželo a já si jí nakonec oblíbila. Takže pokud ještě sháníte nějaký dárek k Vánocům, mám pro vás tip. P.S. Ale než knihu někomu podarujete, přečtěte si jí nejprve sami! Jediné co vám hrozí je to, že jí už nebudete chtít dát z ruky. :)

79%

Žádné komentáře:

Okomentovat