pondělí 14. prosince 2015

A hory odpověděly

Autor: Khaled Hosseini
Originální název: And the Mountains Echoed
Román
Počet stran: 390

Pari a její starší bratr Abdullah žijí v Afganistánu v chudých poměrech. Jejich matka zemřela při porodu Pari. Abdullah se stará o malou sestřičku a vytvoří se mezi nimi velmi silné pouto. V útlém dětství jsou od sebe však násilně odděleni. Zatímco Pari žije v bohaté rodině a pro nízký věk na svého bratra brzy úplně zapomene, Abdullah nezapomene.

Začátky vyprávění mě v drtivé většině knih nezaujmou. Spíše se musím nutit číst dále, protože vím, že kniha bude určitě lepší než její počátek (tak jak už jsem zažila nesčetněkrát). Světlou výjimku tvoří právě dílo A hory odpověděly, kde mě začátek rozsekal a strašně se mi líbil, neboť začíná krásnou a neotřelou pohádkou. A už nyní vím, že si tu pohádku přečtu znovu.
 
A hory odpověděly je zajímavě napsaná kniha, která ve svých kapitolách rozvíjí životy mnoha lidí, nejen Pari a Abdulaha. Toto pojetí bohužel budí chaos, což je tak trochu mínus knihy, ale na druhou stranu evokuje spoustu otázek.  Proč autor zmiňuje tento příběh? Proč popisuje právě životní peripetie této osoby? Mnohdy se ani nedozvíme, jak dané životní osudy nakonec dopadly. To můžeme jen hádat.

Mě se na díle líbilo to, že mapuje životy lidí po dlouhý časový úsek. Destíky let. Vidíte proto, jak se osoba vyvíjela v delším čase, co se stalo s jejími ratolestmi, jestli vůbec nějaké měla atd. Člověk má poté ucelenější pohled na životy daných lidí. A mě osobně vždycky hrozně zajímá, co se stalo s člověkem za dvacet, třicet let, když nyní je takový a makový. :)

Celkový dojem z knihy je pozitivní. Neřadím knihu sice mezi to nejlepší co jsem kdy četla, ale spíše mezi "to" lepší. Každý si v knize najde asi něco svého. Všechna hodnocení jsou totiž relativní a skládají se ze spousty malých střípků. Nikdy nebudou dokonalá a vypovídající, protože každý z nás je originál a každý miluje něco jiného.  Ale moje rada zní, přečtěte si, neprohloupíte. 

78%Žádné komentáře:

Okomentovat